275075450_1924033224652302_2394647385078022096_nEvangeličtí krajané na Ukrajině

Naši krajané po třech týdnech války

(Miroslav Pfann, 15. 3. 2022)

Poslední tři týdny se snažím být každý den s někým z krajanů v Bohemce, Veselinovce nebo  Pervomajsku v telefonním spojení. Obě vesnice i město jsou stále bez bojů. Nad městem Pervomajsk občas létají letadla. Lidé odcházejí do sklepů. Večer je zákaz vycházení.

Ve vesnicích se večer nesmí svítit. Zásobování je horší. Ale základních potravin je dostatek. Na vesnicích mají vlastní zásoby.

Z Bohemky odešlo asi osm mužů do války. Ženy vaří doma jídlo, zavařují a zamrazují a posílají vojákům. V obou vesnicích také teď žijí někteří příbuzní z Oděsy.

Lidé se snaží žít dál běžným životem. V obou vesnicích se každou neděli konají bohoslužby. V Bohemce a v Pervomajsku se konaly i dva pohřby starších lidí.

Podle mých zpráv se třem rodinám podařilo přestěhovat do Čech v rámci repatriace. Jejich repatriačním žádostem bylo vyhověno těsně před válkou. Ve dvou případech mohly do Čech odjet jen ženy s dětmi. Muži zůstali na Ukrajině.

Telefonní spojení i internet funguje bez problémů. Díky tomu mohu vyřizovat pozdravy od lidí, které se na krajany ptají. Posílám také souhrny vzkazů, které krajanům na stránky naší církve píší lidé z našich sborů, s připojenými fotografiemi.

Naší krajani opakovaně děkují a říkají nebo píši, jak je pro ně důležité, když vědí, že na ně myslíme. Necítí se sami.

Občas se utěšují humorem. Říkají, že slepice nemůže porazit vidličku. (Viz ruský a ukrajinský erb.)

První zprávy z válečné zóny

(Miroslav Pfann, 28. 2. 2022)

Ozývají se mi lidé a ptají se na krajany v Bohemce, Veselinovce a Pervomajsku. (Jsem koordinátor českých evangelických sborů na Ukrajině.)
Jsem v telefonním spojení se zástupci všech sborů z Veselinovky, z Bohemky a i z Pervomajska.
V obou obcích a ani ve městě Pervomajsk se nebojuje. V Pervomajsku se občas ozývají sirény, lidé odcházejí do sklepů. Do Pervomajska přivezli 100 raněných z bojů u Chersonu. Lidé jim nosí potraviny a vaří pro ně ve školách. Mají přijet také ženy s dětmi. Organizují pro ně teplé věci a ubytování.
V Bohemce sbírají peníze, jídlo a spací potřeby. Čtyři muži z vesnice byli povolaní bojovat. Zítra jdou na lékařskou prohlídku další dva.
Všichni jsou velmi vděční za pozdravy a podporu od nás. Posílám prostřednictví mailů a Messengeru „Vzkazy krajanům“, které píší lidé na stránku naší církve. K některým vzkazům jsou připojeny fotografie z bohoslužeb.
Včera si tyto vzkazy četli v Bohemce a Veselinovce při bohoslužbách.

V neděli jsem při našich bohoslužbách v Libiši četl ranní vzkaz od krajana z Ukrajiny, tak ho zde přikládám.
„Na čtvrtej den války, ráno můžeme se přivítát „dodre ráno“ bo máme dobré zprávy, válka jde ale se trošku prizastavila i je pod kontrolou ukrajinské armády.
Minulý dne jsme se vitaly „ahoj, zdravím tě“ bo jsme nevěděli co bude dál. Děkuji všemu světu i Panu Bohu že nás podporuval, bo nic zlého jsme ne djaly, branime svou zem i svobody. Prosíme, na bohoslužbě pomodlite se za našich vojáků, kteří říkaj to jim dává moc po teskej a dlouhéj nocí.
Pozdravujte váš zbor.
Přeji hodně štěstí a zdraví.
A vždycky se přivítát dobrý ráno, den, večer - mít jen dobrý zprávy.
Hesky den.“