Modlitba za Ukrajinu

26. února 2022

V neděli 13. února jsme se sešli před velvyslanectvím Ukrajiny, abychom formou modlitby vyjádřili naši solidaritu s Ukrajinou. Nebylo to ale naše první setkání na podporu Ukrajiny.

Modlitba za Ukrajinu
26. února 2022 - Modlitba za Ukrajinu

Podvakrát jsme se sešli před ruským velvyslanectvím s vlajkou Ukrajiny, ovšem pouze neformálně, v malé skupině lidí. I tak, jak vyplývá ze zákona, na každé setkání dorazila policie. Při druhém prověřování se nás jeden z policistů zeptal, proč to neuděláme oficiálně. A tak proč ne. Oslovili jsme Tomáše Trusinu, ten nás spojil s Mikulášem Vymětalem a během čtrnácti dnů jsme naplánovali nedělní setkání. A protože jsme to nechtěli pojímat jako klasickou demonstraci a věříme v sílu modlitby, vznikla Modlitba za Ukrajinu.

Začali jsme před ukrajinským velvyslanectvím, kde nás přivítal ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis, po něm promluvil Tomáš Trusina a Mikuláš Vymětal pronesl první modlitby. Zaznělo i poděkování české vládě za to, že stojí na straně národa, jehož suverenita a svoboda je ohrožena.

Asi stodvacetičlenná skupina účastníků se v poklidu přesunula před velvyslanectví Ruské federace. Zde vystoupila statečná a krásná Věra Roubalová. Na její slova nečekaně navázal Hayato Okamura, který podobně jako ona zmínil paralely s rokem 1938. Mikuláš Vymětal a studentka evangelické teologické fakulty Maria Sinko původem z Ukrajiny přečetli svědectví národnostních menšin žijících v Rusku. Na závěr zazněly zpěvy Taizé a setkání jsme ukončili ve Stromovce, kde jsme vytvořili srdce ze svíček a každý zde mohl pronést svoji modlitbu za Ukrajinu. Silným okamžikem byla modlitba Otče náš pronesená v ukrajinštině manželským párem, který se zúčastnil shromáždění.

Celé setkání se neslo v poklidném duchu a přátelské atmosféře. A podobně jako ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, který hovořil o tom, že je Ukrajina připravena se bránit, ale doufá, že to nebude potřeba, i my věříme, že modlitby budou vyslyšeny a mír zůstane zachován. Pokud tomu tak nebude, budeme pokračovat v dalších setkáních či jiných aktivitách na podporu míru na Ukrajině. Na tomto místě chceme také poděkovat Štěpánovi a Tereze za dokumentaci akce, Oskarovi a Aničce za organizaci a Policii ČR za přívětivý doprovod a podporu. A především děkujeme Vám všem, kteří jste přišli nebo nás podporujete.

Marie Jílková

zdroj: http://protestant.evangnet.cz/modlitba-za-ukrajinu